Bildt: Det är utomordentligt allvarligt

Uppdaterad
Publicerad

En bilbomb exploderade utanför Sveriges konsulat i Benghazi i Libyen på fredagsförmiddagen. Inga personer skadades i explosionen, men byggnaden fick omfattande skador.

– Det här är självfallet utomordentligt allvarligt. Nu måste vi titta på vad detta betyder för framtiden, säger utriktesminister Carl Bildt till SVT.

Det var på fredagsförmiddagen som en bilbomd exploderade utanför svenska konsulatet i Benghazi i Libyen. Ingen människa kom till skada, men däremot har byggnaden som konsulatet är inhyst i fått stora skador.

– Vi måste titta på vad detta innebär egentligen. Var detta riktat mot oss? Vad innebär det för framtiden, säger utriktesminister Carl Bildt.

– Vi vet just nu mindre än vad vi skulle vilja vill veta. Vi vet ännu inte tillräckligt mycket om bakgrunden till detta. Vi kan inte utesluta att detta var riktat mot Sverige. Det är ännu ingen som tagit på sig detta, fortsätter Carl Bildt på telefon från Turkiet.

Fler konsulat i byggnaden

Finlands honorärkonsulat ligger också i byggnaden, men enligt Carl Bildt finns det inte en större hotbild mot Finlands honorärkonsul än med det svenska honorärkonsuln.

Konsulatet var stängt när explosionen inträffade då det är fredag och ledig dag i den muslimska världen.

– Det finns verksamhet vid konsulatet, men det var stängt för allmänheten av säkerhetsskäl, säger Camilla Åkesson Lindblom på UD:s presstjänt.

– Verksamheten kommer nu fortsätta vara stängd tills vi ha undersökt händelsen närmare och framförallt säkerhetspolisen försöker skaffa sig en uppfattning om vad som ligger bakom, förtydligar Carl Bildt till SVT.

Svag regeringskontroll

Säkerhetsläget i Libyen har under lång tid varit mycket oroligt och särskilt Benghazi har drabbats av bombdåd och andra attentat, främst riktade mot poliser och säkerhetstjänstemän. UD har redan innan dagens bombdåd varnat svenskar för att åka till Libyen.

Dagtid är läget i Benghazi överlag lugnt, men den svaga centralregeringens kontroll över säkerhetsläget i Benghazi är obefintlig, enligt Mellanösternexperten Hamdi Hassan.

– Regeringen känner sig helt förlamad och oförmögen att göra något, säger han i telefon till TT från den libyska huvudstaden Tripoli.

– Läget är väldigt allvarligt.

Flera motsättningar i regionen

Motsättningarna mellan regionen Tripolitanien i väst och Cyrenaika i öst, där Benghazi ligger, har sedan länge slitit i landet och många i Benghazi har krävt större självständighet från Tripoli. Benghazibor har anklagat centralregeringen för en orättvis fördelning av resurser, men det finns också gamla lokala konflikter som pyr under ytan.

– Det finns en känsla av att man inte fått ta del av ekonomiska tillgångar, men även gammal fiendskap mellan klaner, säger Hassan.

Benghazi ligger geografiskt nära bland annat staden Derna, som sedan lång tid setts som en knutpunkt för militanta islamistiska grupper. De har haft svårare att slå rot i Tripoli, där starka milisgrupper slår vakt om sina egna områden och intressen.

SVT har utan framgång försökt nå konsulatet i Benghazi.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.