Målning av Bob Marley på vägg i Kingston, Jamaica Foto: TT

Bob Marley blir affischnamn för marijuana

Uppdaterad
Publicerad

Reggaeikonen Bob Marley ser ut att kunna bli laglig marijuanas första stora affischnamn.

Ett bolag från Seattle i USA har tecknat avtal med Marleys familj om att lansera produkter under varumärket ”Marley Natural” – bland annat cannabis, på de platser där drogen är tillåten.

– Om du skulle leta i historien efter den person som främst associeras med denna produkt, så är det Bob Marley. Han har en global räckvidd, säger Brendan Kennedy, chef för företaget Privateer, till The Financial Times.

Tidningen Forbes placerade förra året reggaekungen på femte plats i sin lista över de avlidna kändisar som genererade mest pengar, före namn som John Lennon och Marilyn Monroe. I takt med legaliseringsvågen i USA har försäljningen av cannabis samtidigt blivit en miljardindustri.

– Min pappa skulle vara så glad om han fick se att folk har förstått den helande kraften i gräs, säger dottern Cedella Marley, som ser lanseringen som ett sätt att hedra faderns arv, till The Guardian.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.