Dödsdrama på ABB-kontor

Uppdaterad
Publicerad

En man tog sig på torsdagen in på det svensk-schweiziska företaget ABB:s kontor i St Louis i Missouri och sköt ihjäl tre personer och skadade ytterligare fem enligt polisen i St Louis. För tre av dem uppges tillståndet vara kritiskt.

ABB-personalen försökte i panik ta sig undan när mannen kom in på kontoret med ett automatvapen i handen. Några ska ha lyckats fly upp på taket och minst en man uppges ha lyckats barrikadera sig i ett rum.

En förman uppges ha sagt till polisen att gärningsmannen troligen var en nyss avskedad anställd. Uppgifterna har dock inte bekräftats av ABB.

Oklart om mördaren lever

Amerikanska medier uppger att mördaren själv är bland de döda, men det kan inte polisen bekräfta. Polisen beredde sig på flera timmars sökande i lokalerna.

Mannen sades vara beväpnad med ett automatvapen och en pistol.

Det är oklart hur många som befann sig i lokalerna när mannen kom dit. Normalt ska det enligt ABB vara omkring 100 på plats så dags, men det hårda vintervädret kan ha tvingat en del att stanna hemma.

Tv-bilder visade hur byggnaden var omringad av tungt beväpnad polis. En huvudväg i närheten stängdes för trafik.

TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.