”Doktor Död” tros ha dödat 250

Uppdaterad
Publicerad

Den brittiske husläkaren Harold Shipman, kallad Doktor Död, hann troligen ta livet av ca 250 av sina patienter under sina 27 yrkesår. Det visar den rättsliga utredningen, som nu är klar.

Tidigare har han tillskrivits ca 215 mord under sin tid i Manchester. Men verksamheten inleddes långt tidigare på ett sjukhus i Yorkshire mellan 1971 och 1974, enligt utredningen.

Shipman gav patienterna dödande morfininjektioner. Han dömdes till livstids fängelse för 15 mord och hängde sig i sin fängelsecell i januari i fjol.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.