Donau: Tiotusentals på flykt

Uppdaterad
Publicerad

Tiotusentals människor i sydöstra Europa flyr nu undan översvämningarna i Donau och dess bifloder. När vattenmassorna nu är på väg att nå Rumänien och Ukraina riskerar ytterligare hundratusentals att drabbas.

I gränsområdet mellan Serbien och Rumänien har vattnet nu runnit undan något, men längre ned är läget fortfarande mycket kritiskt.

I det tidigare svårt drabbade Tjeckien har parlamentet godkänt en katastrof- ersättning på 1,6 miljarder kr till de drabbade. Delar av ersättningen beta- las ut av statens energiboalg CEZ.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.