Det har länge spekulerats i omständigheterna kring mordet på Malcolm X. Han var en förgrundsgestalt i kampen för svartas rättigheter i USA men uppfattades också som kontroversiell. Som talesperson för Nation of islam fick han många ovänner men det var först efter att han lämnat rörelsen som han sköts till döds.
Tre tidigare Nation of islam-medlemmar dömdes för mordet men så sent som 2021 friades två av dem efter att det visat sig att bevisningen inte höll och att polisen tillsammans med FBI undanhållit bevismaterial.
I decennier har det cirkulerat frågor kring vem som bär ansvar för mordet.
”Vill ha rättvisa”
Enligt Malcolm X dotter, Ilyasah Shabazz, var myndigheterna inblandade och för att kompensera för skadorna de orsakat kräver hon 100 miljoner dollar, motsvarande en miljard svenska kronor.
Hon hävdar att underrättelsetjänsten CIA, den federala polisen FBI och New York-polisen tillsammans med andra aktörer konspirerat och handlat på ett sätt som ledde till hennes faders död. Bland annat genom att ha konspirerat tillsammans – men också genom att ha underlåtit att agera i samband med mordplanerna.
– Vi vill att vår far ska få rättvisa, sade hon på en presskonferens på tisdagen, på samma plats i Harlem där hennes far mördades för 58 år sedan.
New York-polisen har avböjt att kommentera anklagelserna.