Uppgifterna kommer i ljuset av att flera stora läkemedelstillverkare av etiska skäl slutat sälja läkemedel för avrättningar till fängelser.
Rick Brattin, som sitter i delstaten Missouris representanthus, lade i torsdags fram ett lagförslag som förordar att exekutionsplutoner ska vara ett alternativ.
– Det är inte mindre humant än en giftinjektion, sade republikanen Brattin och lade till att mordoffers familjer inte ska behöva vänta för länge på rättvisa.
Ett liknande lagförslag har lagts fram i Wyoming och i Utah finns redan exekutionsplutoner som alternativ.
Debatten har fått extra fart efter att en morddömd man i torsdags avrättades med en ny giftblandning i Ohio och uppges ha fått kämpa under minst tio minuter för att få luft.
18 av USA:s 50 delstater har avskaffat dödsstraffet.