Delad bild. Till vänster: man i kostym i studio. Till höger: ruiner.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Vad är framtiden för Gaza? Hör Mellanösternexperten Alexander Atarodi. Foto: Reuters

Experten: Tre scenarier för Gazakriget

Uppdaterad
Publicerad

Kriget mellan Israel och Hamas skulle kunna utvecklas till ett status quo eller, mer troligt, att kriget trappas upp ytterligare. Fred är däremot just nu väldigt långt bort, säger Mellanösternexperten Alexander Atarodi som här ger tre möjliga scenarier för vägen framåt.

Efter 19 månader av krig mot Hamas meddelade Israel i veckan att man vill ta över Gaza och stanna på obestämd tid. Mellanösternexperten Alexander Atarodi säger att läget kan eskalera, med radikalisering och svält som följd.

– Vi har sett ett radikaliserat Hamas och sedan har vi radikalisering på den israeliska sidan med bosättarpartier som har siktet inställt på Gaza för att återockupera området.

Krig mellan Israel och Hamas

Status quo ett alternativ

Ett annat alternativ är en status quo, det vill säga ingen vapenvila, invånare som flyttas runt och tecken på begynnande svält.

– Det har gått i vågor. Det har varit vapenvila, det har gått ner och det har gått upp. Människor har flyttats runt och just nu har vi en situation där humanitär hjälp inte kommer in. Det är en allvarligt situation, men en situation vi haft de senaste månaderna.

Ingen fred i sikte

Av de två alternativen tror Atarodi att vi snarast är på väg mot att kriget trappas upp och att fred, med vapenvila och utbyte av gisslan och fångar, är långt borta.

– Det är inte så mycket som tyder på det, varken på lokal, regional eller global nivå, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Krig mellan Israel och Hamas

Mer i ämnet