I dag föll domen i en domstol i norska Sør–Trøndelag. Förutom fängelsestraffet ska mannen betala ett skadestånd på 200.000 kronor till sin numera före detta flickvän.
Genom att i hemlighet importera så kallade abortpiller till Norge, ska mannen, enligt domstolen noga ha planerat hur graviditeten skulle avslutas.
Unikt fall
Pillret blandandes ut i en fruktdrink och serverades till den ovetande kvinnan, som då var gravid i tolfte veckan. Kort efter att hon avslutat drinken kände hon illamående och kraftiga smärtor och fostret avled senare.
Mannen sade i samband med domstolsförhandlingarna att han ångrar det han gjort, men att det nu är för sent och han är därför beredd att ta sitt straff.
Mannen var åtalad enligt paragraferna 231,232 och 245 i den norska strafflagen, för att ha orsakat kvinnan skada och för att ha avbrutit en graviditet utan kvinnans samtycke. Enligt den norska tidningen Dagbladet är det första gången ett sådant fall prövas i domstol i Norge.