Tysk specialpolis slog till mot flera adresser i Berlin i jakt på det stulna jättemyntet. Foto: Reuters

Flera gripna i Berlin efter mysterisk myntstöld

Uppdaterad
Publicerad

Flera personer har anhållits i en razzia i Berlin på onsdagen efter det spektakulära rånet av ett guldmynt från Bode Museum i mars. Det var nämligen inte vilket guldmynt som helst – det väger 100 kilo och är värt motsvarande över 33 miljoner kronor.

Tungt beväpnad polis och ambulanssjukvårdare stod stationerade utanför ett av husen vid tillslaget.

-Vi håller just nu på att söka och genomföra anhållningar på flera ställen runt om i Berlin efter inbrottet på Bode museet i mars, sade Berlinpolisen i ett uttalande.

LÄS MER: Spektakulär myntkupp i Berlin ett mysterium

Använde eventuellt stege

Det osannolika rånet ska ha begåtts av en grupp rånare som bröts sig in genom ett av museets fönster, eventuellt med en stege.

Det kanadensiska myntet kallas ”Big maple leaf” och är gjort av rent guld. Syftet med stölden är sannolikt att myntet skulle smältas ner, enligt polisen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.