Problemet, som har med spolarvätskesystemet att göra, gäller minst 18 modeller, uppger USA:s trafiksäkerhetsverk NHTSA. Det handlar bland annat om Buick-, Hummer- och Cadillac-bilar.
Över 1,36 miljoner av bilarna har sålts i USA, nästan 100.000 i Kanada, drygt 25.000 i Mexiko och 38.000 i övriga världen.
Många av bilarna återkallades för elfel under 2008, men sedan dess har nya incidenter rapporterats. Minst fyra gånger har bilar börjat brinna på grund av felen. ”Under ovanliga omständigheter kan det hända att den uppvärmda spolarvätskemodulen fattar eld”, skriver GM i ett brev till kunder och myndigheter.
I brevet till sina kunder skriver GM att felet kommer att åtgärdas gratis, och att bilägarna dessutom får 100 dollar för besväret. Det innebär alltså utbetalningar på över 150 miljoner dollar.
GM var nära att gå i konkurs förra året och tvingades gå in i en statligt stödd omstrukturering för att överleva.
TT