Invånarna säger att medlemmar ur al-Shabab har kommit fram till personer med guld- och silvertänder och tagit med dem till en maskerad man som dragit ut tänderna med enkla instrument.
-Jag trodde aldrig att al-Shabab skulle se min tandprotes som en synd. De tog mig till sin station och tog bort min silvertand, säger invånaren Bashir.
al-Shababs talespersoner vill inte kommentera anklagelserna. Islamistgruppen säger att guld- och silvertänderna används i mode- och skönhetssyfte, något som strider mot strikta tolkningar av islam, uppger byborna.
al-Shabab, som betyder ungdom på arabiska, är en al-Qaida-inspirerad militant grupp som har tagit kontroll över stora områden i södra och centrala Somalia.
Gruppens strikta tolkning av islams lagar har chockat många somalier som är ”vanliga” muslimer. Vissa invånare tycker dock att rebellerna lyckats bringa ordning i de områden som gruppen har kontroll över.
I juni beordrade al-Shababs tjänstemän att fyra tonåringar skulle få vardera en hand och en fot avhuggna som straff för ett rån.
TT