Han skulle korsa Atlanten med heliumballonger

Uppdaterad
Publicerad

Amerikanen Jonathan Trappe har börjat sin riskfyllda rekordresa och hoppades bli den förste. Torsdagen den 12 september började han sin resa. Men fick avbryta.

Efter två års förberedelser hoppas nu ballongflygaren Jonathan Trappe, från Caribou, i den amerikanska delstaten Maine, bli den förste som korsar Atlanten med flera små ballonger.

Men resan har fått ett tillfälligt i avbrott på grund av tekniska problem över Newfoundland i Kanada. 

Istället för att använda en vanlig luftballong använder Trappe 365 heliumfyllda ballonger. På plats för att hjälpa till med förberedelser inför rekordresan fanns 150 frivilliga. En av dem var Joe Kittinger, en pensionerad US Air Force officer, som 1984 blev den första att korsa Atlanten med en vanlig luftballong.

Fem personer har omkommit då de har försökt sig på en transatlantisk resa i luftballong, och ingen har ens provat med clusterballonger.

Flyger i en livbåt

Trappe har tidigare använt små ballonger för att flyga i en kontorsstol och 2010 korsade han Engelska kanalen med hjälp av ett kluster av ballonger.

Korgen, under ballongerna, är en livbåt som kan användas om han slår ner i havet. Resan, om det går enligt planerna, kan ta allt från tre dagar till sex dagar. Tanken är att landa i Paris men vindströmmar kan föra honom till norra Afrika eller Norge.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.