Här ligger miljoner dumpade däck – nu ska de återvinnas

Uppdaterad
Publicerad

42 miljoner. Så många däck har legat dumpade i sanden i Kuwait.

Nu har en av världens största däckkyrkogårdar städats upp och ska istället ge plats åt bostäder.

Skrotade bildäck är ett miljöproblem över hela världen, bland annat på grund av kemikalierna de kan släppa ut. I Kuwait, bara sju kilometer från ett bostadsområde, fanns fram tills nyligen en av världens största samling av gamla däck.

Men nu ska 25 000 nya bostäder byggas på platsen och däcken flyttas till al-Salmi, i närheten av gränsen till Saudiarabien. Här har återvinningsföretaget EPSCO Global General Trading en fabrik som ska kunna återvinna tre miljoner däck per år. På anläggningen strimlas däcken innan de pressas för att bli till exempel golvplattor. Regeringen hoppas att orten ska bli ett nav för däckåtervinning och planerar för fler fabriker.

Se bilderna från däckkyrkogården i videon.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.