Ett bostadshus i Perugia rasar efter skalvet Foto: Reuters/APTN

Här rasar huset efter skalvet

Uppdaterad
Publicerad

Kyrkor och katedraler rasade samman och panik uppstod på gatorna. Det kraftiga skalvet i Italien orsakade stora skador på byggnader och tv-bilder visar hur även vanliga bostadshus kollapsar.

Skalvets centrum låg enligt italienska medier vid staden Norcia några mil sydost om staden Perugia, men det kunde kännas från Rom ända upp till Venedig.

I Norcia har stadshuset, Benedictuskyrkan och Mariakatedralen till stor del störtat samman. Italiensk tv visar bilder av munkar i bön vid kyrkan.

En mängd vanliga bostadshus har även rasat samman och överallt längs gatorna i Norcia ligger delar av husfasader i stora högar. Mängder av bilar har krossats av rasmassor.

Det finns än så länge inga uppgifter om dödsoffer, däremot bekräftas ett tiotal skadade, varav en svårt.

Klocktorn rasade

Flera allvarliga jordbävningar har inträffat i området den senaste tiden. I onsdags blev flera hundra människor hemlösa efter skalv som kändes i regionerna Umbrien, Marche och Lazio.

Omkring 300 människor omkom i somras i skalv i trakten av staden Amatrice. Ett klocktorn i Aamatrice, som klarade katastrofen i augusti, har nu rasat samman.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.