Massgrav i Tikrit. Arkivbild. Foto: TT

IS-män dömda till döden för massaker i Tikrit

Uppdaterad
Publicerad

En massaker på 1.700 rekryter vid en militärbas i norra Irak år 2014 får nu sitt rättsliga efterspel. 40 jihadister från Islamiska Staten IS döms till döden av en irakisk domstol.

Fyrtio män har dömts till döden av en irakisk domstol för inblandning i den så kallade Speicher-massakern.

Det var i juni 2014 som militanta jihadister från gruppen Islamiska staten (IS) och deras allierade tillfångatog och dödade hundratals rekryter från militärbasen Speicher utanför staden Tikrit i norra Irak. 1.700 personer tros ha avrättats, varav de flesta var shiamuslimer. IS har tidigare släppt en video som visar hur några av rekryterna skjuts ihjäl.

Domstolen i Bagdad fann 40 av de 47 som stod åtalade skyldiga för inblandning i massakern, enligt ett uttalande.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.