Vad händer härnäst?
-De skadade förs till sjukhus medan övriga passagerare från båtarna ska interneras i ett tältläger. Därefter kommer de som anmäler sig frivilligt att deporteras från landet. De som vägrar kommer att sättas i häkte i väntan på rättegång. Ingen vet hur lång tid det här kommer att ta, säger Lena Pettersson.
Vilken information får ni journalister?
-Det israeliska informationsmaskineriet brukar ju vara välsmort och samordnat, men de verkar till viss del ha tagits på sängen av utvecklingen. Det råder en viss förvirring här och informationen från det israeliska utrikesdepartementet och militären skiljer sig en del.
På vilket sätt?
-Framförallt skiljer sig deras historier om var bordningen egentligen ägde rum. Om det var på internationellt vatten eller inom militärt område. Det går inte heller att få namn och nationalitet på de personer som dödats.
Johan Wicklén