Med hjälp av DNA-teknik påstås nu mannen som låg bakom en rad mord i Whitechapel i östra London 1888 vara identifierad. Jack Uppskäraren ska ha hetat Aaron Kosminski.
Bakom uppgifterna, som först publicerades i The Mail on Sunday, står den oberoende utredaren och historikern Russel Edwards, enligt brittiska medier.
– Jag är 100 procent säker, det här är ett definitivt bevis, säger Russel Edwards.
Blodsbestänkt sjal
Edwards kom 2007 på en auktion över en blodsbestänkt sjal som ska ha tillhört Jack Uppskärarens fjärde offer Catherine Eddowes. Han anlitade forskare för att jämföra DNA från Eddowes efterlevande och efterlevande till Kosminski, och fann att båda matchar det DNA som finns på sjalen.
DNA-analysen utfördes av molekylärbilogen Jari Louhelainen vid Liverpools John Moore universitet.
– DNA ljuger inte och uppkommer inte ur ingenting, så det här är så säkra vi kan bli, säger Jari Louhelainen.
Kosminski misstänkt länge
Aaron Kosminski kom från en judisk familj som flydde de ryska pogromerna i hemlandet i början av 1880-talet. I London bodde han i östra London, i närheten av de platser som morden begicks på. Han led av psykisk sjukdom, och satt spärraded på mentalsjukhus några år efter det sista Jack the Ripper-mordet. Där satt han fram till sin död 1919.
Experter ifrågasätter
Det finns hundratals teorier om vem Jack the Ripper egentligen var. Edwards hoppas att hans bok ska bli den slutliga förklaringen, men experter ifrågasätter hans resultat, och anser att det krävs mer för att slå fast vem som verkligen var den skyldige.
Svenske Jack the Ripper-entusiasten Christer Holmgren är inte direkt övertygad om Kosminskis skuld trots de nya DNA-bevisen.
– Kvalificerat båg, till exempel skulle Catherine Eddowes aldrig ha råd med en sjal av den här kvaliteten, och dessutom anser experter att sjalen är från 1900-talet, säger Christer Holmgren till tidningen Sydsvenskan.
Så mysteriet och spekulationerna kring Jack the Rippers identitet, kan nog komma att fortsätta. Trots den nya boken och den nya tekniska bevisningen.