Luigi Mangione

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Vem är Luigi Mangione? Hör SVT:s genomgång i videon. Foto: AFP

Luigi Mangione i rätten – nekar till brott

Uppdaterad
Publicerad

26-årige Luigi Mangione anklagas för mord på försäkrings-vd:n Brian Thompson. I dag framträdde han i en domstol i New York där han förklarade sig icke skyldig till anklagelserna. Åklagarsidan yrkar på dödsstraff.

Brian Thompson var vd för den amerikanska försäkringsjätten United Healthcare. Han sköts ihjäl utanför ett hotell i New York den 4 december 2024.

Mordet fångades på övervakningsfilm och polisen släppte flera bilder av den misstänkte gärningsmannen. En vecka efter mordet greps Mangione på ett McDonalds i Pennsylvania, efter att en anställd känt igen honom och larmat polisen.

Tomhylsorna efter skotten, som dödade Thompson, var markerade med orden ”förneka”, ”försvara” och ”avsätta”, vilket liknar titeln på en bok som är kritisk mot det amerikanska försäkringssystemet.

Två rättegångar ska hållas

Mangione är åtalad både på delstatsnivå i New York och på federal nivå. Mangione nekar till brott i båda åtalen, därför kommer två rättegångar att hållas, rapporterar BBC. Dagens utlåtande i domstolen gäller den federala nivån, där dödsstraff ingår i straffskalan.

Åklagarna yrkar på dödsstraff, om Mangione bedöms vara skyldig. I rätten påminde domaren advokaterna om att offentliga uttalanden om dödsstraff som kan påverka den åtalades möjlighet till en rättvis prövning inte är tillåtet.

Hon bad dem samtidigt föra budskapet vidare till justitieminister Pam Bondi. Tidigare i april uppmanade justitieministern de federala åklagarna att yrka på dödsstraff.

”Luigi Mangiones mord på Brian Thompson – en oskyldig man och pappa till två små barn – var en överlagd, kallblodig avrättning som chockade USA.” skrev hon i ett uttalande där hon beskrev dådet som politiskt motiverat.

Mangiones advokater kallar Bondis uttalande ”oförlåtligt politiskt”.

Bevisningen ska läggas fram

Åklagaren har nu en månad på sig att lägga fram sin bevisning. Nästa gång parterna i målet samlas blir den 5 december. Då kommer domaren att meddela när rättegången ska hållas.

Rättegången på delstatsnivå kan komma att hållas till hösten. Mangiones advokater har önskat att den federala rättegången ska hållas först.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.