Person skjuter en matvagn fylld med varor i en shoppinggalleria, människor i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
SVT:s Alex Letic på plats i en galleria där butikerna fortfarande är stängda och i matbutikerna gapar hyllor tomma efter att många valt att bunkra på sig mat och vatten. Foto: SVT

Omfattande strömavbrott i Spanien och Portugal

Uppdaterad
Publicerad

Stora delar av Spanien, Portugal och delar av Frankrike ligger i mörker sedan strömmen gick vid lunchtid under måndagen. Spanien har utlyst nationellt nödläge och 50 miljoner människor har drabbats. Följ SVT:s liverapportering om strömavbrottet här.

Strömavbrott i Spanien

Axel • Fick tillbaka strömmen nu för ett tag sen här i Lissabon. Det utbrast stort jubel på den spontana festen som bildats i mitt coliving.

Överblick

Anonym • Bor i Spanien o fick nu ström tillbaka i natt, sjukt läskigt att det hände, när man skulle ut med hunden på kvällen, o behövde gå ner från fjärde våningen utan hiss, o en kyl fullt med mat som höll på o bli sämre😭

Alex • I södra Spanien, strax utanför Malaga där jag bor, kom strömmen tillbaka korta perioder under natten för att sedan försvinna igen.
Varje gång utbröt en kakafoni av ljud från larm och elektronik som startade upp.
Någon gång tidigt imorse verkar den ha kommit och nytt.
Även mobilnätet fast internet och i viss mån vattenförsörjningen har varit utslagen. De byggnader som har pumpar för vattnet har av naturliga skäl varit utan.

Markerad händelse

Portugals regering: Alla hushåll har ström igen

Samtliga 6,4 miljoner elkunder i Portugal har åter ström. Det meddelar landets regering enligt Reuters i ett uttalande vid 09.30 på tisdagen.

Samtliga flygplatser är också åter i drift och och tågen rullar. Dessutom har skolorna kunnat öppnas och sjukvårdens verksamhet börjat fungera som vanligt.

Redan vid midnatt natten mot tisdag var 85 av 89 transformationsstationer enligt den portugisiska elnätsoperatören REN åter i drift.

I Spanien har samtidigt över 99 procent av elförsörjningen återställts, rapporterar flera spanska medier.

Strömmen nästan helt tillbaka

I både Spanien och Portugal ska elen vara nästan helt tillbaka på tisdagsmorgonen.

Redan vid midnatt natten mot tisdag var 85 av 89 transformationsstationer enligt den portugisiska elnätsoperatören REN åter i drift.

Vid fyra på morgonen meddelade den spanska motsvarigheten REE att 87,4 procent av strömmen åter är i drift, rapporterar El Pais.

Det var vid lunchtid på måndagen som strömmen gick på Iberiska halvön – något som drabbat över 50 miljoner människor.

Atocha tågstation. Foto: OSCAR DEL POZO / AFP

Spanska tågstationer håller öppet

32 tågstationer i Spanien håller öppet för att människor ska kunna övernatta när delar av landet fortfarande inte återfått strömmen efter måndagens elavbrott.

Några av dem är Valencia Nord, Barcelona Sants, Bilbao, Sevilla Santa Justa och Málaga María Zambrano.

Samtidigt har The Movistar Arena i Madrid öppnat upp så att ”alla resenärer som behöver kan stanna över natten”, meddelar de på X.

1 350 spenderar natten på stationer i Katalonien

Den katalanska polisen säger att omkring 1 350 människor som fastnat på tåg i regionen kommer spendera natten på tågstationer eller i skyddsrum som ordnats av räddningstjänst på plats. Det enligt lokala nyhetsmedier.

Samtidigt ska de tidigare elva strömlösa tågen med passagerare som inte evakuerats ha reducerats till tre.

Vy över Barcelona, delvis utan elektricitet. Foto: Josep Lago/AFP/TT

Anders • Här, där jag är i Barcelona, kom strömmen tillbaka klockan 23.30.
Har varit väldigt besvärligt, hade inga kontanter och affärerna var stängda.

Tusentals poliser placeras ut under natten

I takt med att solen gick ned meddelade inrikesministeriet i Spanien att 30 000 poliser kommer placeras ut på gator runt om i landet för att upprätthålla säkerheten, rapporterar Sky News.

Rasmus • Befinner mig i södra Portugal strax väster om Faro och här har ingen information alls gått ut. Vi har följt utvecklingen via SVT under dagen. Internet var helt dött i 4-5 timmar. Hoppas på ström snart.

Trafikpolis dirigerar trafiken vid ett rött trafikljus i stadsmiljö.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Flygplatser, trafikljus och tunnelbanor är bara några av alla de samhällsfunktioner som påverkas. Foto: JAVIER ETXEZARRETA

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Strömavbrott i Spanien och Portugal

Mer i ämnet