Översvämningar i Pakistan: ”Vi har ingen mat till våra barn”

Uppdaterad
Publicerad

Den årliga monsunsäsongen har drabbat flera områden i Pakistan hårdare än vanligt.

– Mitt hus är förstört och jag har ingen aning vart jag ska ta min familj, säger Abdul Aleem i Qadirabad i Punjab-regionen.

Över 350 människor och ungefär 1 800 djur beräknas än så länge ha omkommit i översvämningarna i Pakistan. Monsunsäsongen varar från början av juli till slutet av september varje år, men i år har 60 procent av den normala mängden monsunregn redan fallit i landet.

Regeringen kritiseras

I samband med att samhällen och infrastruktur drabbas av monsunen brukar skarp kritik riktas mot makthavare i Pakistan.

– Företag förstörs, men regeringen har ingen skam, säger Mohammad Sabir i största staden Karachi.

Syed Murad Ali Shah, den högste ledaren för regionen Sindh där Karachi ingår, har sagt att mängden regn har varit rekordhög och att det lokala styret har hanterat situationen så gott man kunnat, enligt New York Times.

Flera länder drabbade

Svåra översvämningar har den senaste månaden även drabbat Bangladesh, Indien och Förenade arabemiraten.

Hör drabbade och se förödelsen runtom i Pakistan i videon.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.