Samtidigt avslöjas också uppgifter om representationsresor gjorda på delstaten Alaskas bekostnad, där Palin tagit med sig döttrarna trots att de inte varit inbjudna.
Uppgifterna har väckt heta känslor i de republikanska leden, där man und- rar hur någon i det egna partiet kan göra något så dumt i synnerhet under en finanskris.
Avsky
Räkningar från klädaffärer och varuhus visar på stora kostnader för kläder, smink och frisörbesök på över 150.000 dollar, som inte fanns innan McCain utsåg sin vicepresidentkandidat.
Inköp för över 2.200 kronor i en tjusiga barnaffär tyder också på att minstingen i familjen försetts med en kampanjstil.
Uppgifterna återgavs i flera amerikanska medier och bland bloggare i går. Det respekterade magasinet The Atlantics biträdande redaktör Marc Ambinder skrev att han fått flera brev från högt uppsatta republikaner som uttryckt avsky över klädnotan.
”Glöden i den här historien kommer från republikaner som inte förstår hur deras eget parti kan göra något så dumt. . . i synnerhet under en finanskris,” skriver Ambinder.
McCainkampanjens talesperson Tracey Schmitt tonar dock ner det hela och understryker att kläderna ska lämnas till välgörande ändamål när kampanjen är över.
-Med alla viktiga frågor som landet står inför just nu är det anmärkningsvärt att vi lägger ned tid på att prata om byxdressar och blusar, sade Schmitt.
Hotellnota
Samtidigt publicerade bland andra USA Today uppgifter om att Palin upprepade gånger tagit med sina döttrar på affärs- eller representationsresor och låtit delstaten betala deras hotell och flygbiljett. Detta trots att barnen vid flera tillfällen inte varit inbjudna.
Republikanerna slåss mot sviktande opinionssiffror, på onsdagen hade demokraten Obama ett genomsnittligt övertag på 7,4 procentenheter enligt Real Clear Politics.