Påven lyfter SSPX-biskops bannlysning

Uppdaterad
Publicerad

Biskop Richard Williamson, som i en intervju med Uppdrag granskning förnekat förintelsen och för detta riskerar upp till fem års fängelse i Tyskland, är från och med i dag inte längre bannlyst av Vatikanen.

Vatikanen meddelade i dag att påven lyft den bannlysning av fyra biskopar, bl.a. Williamson, som utfärdades 1988 sedan de ägnat sig åt biskopsvigning som inte godkänts av Vatikanen.

Williamson är ledare för Brödraskapet Pius den tionde (SSPX) som är en ka- tolsk utbrytargrupp som försöker eta- blera sig i Sverige.

Rättsligt efterspel

Avslöjandena om Willamsons förnekelse av Förintelsen får dessutom rättsligt efterspel i Tyskland, där intervjun gjordes.

Åklagare i Regensburg har beslutat inleda en förundersökning, eftersom sådana uttalanden är förbjudna i Tyskland.

Uppdrag gransknings intervju med den kontroversiella biskopen har väckt stor internationell uppmärksamhet och många judiska ledare har uttryck sin bestörtning över hans uttalanden. Dessutom framkom det i programmet att Svenska kyrkan upplåtit kyrkor för brödraskapet.

Bannlystes på 80-talet

SSPX bildades 1969 av den franske ärkebiskopen Marcel Lefebvre. Han var kritisk till att katolska kyrkan förändrades i modernare riktning.

Brödraskapet bannlystes av katolska kyrkan med olaglig biskopsvigning som motivering.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.