Pojke avvisade transfusion och dog

Uppdaterad
Publicerad

En 14-årig pojke i USA har avlidit i leukemi sedan han sagt nej till blodtransfusion av religiösa skäl.

Pojken avled i onsdags, bara några timmar efter att en domare avslagit en sista begäran från föräldrarna om att han skulle tvingas ta emot blod.

Domaren ansåg att 14-åringen var till- räckligt gammal för att förstå innebörden av sitt beslut, skriver tidningen Seattle Post-Intelligencer.

Pojken uppges ha sagt att en transfu- sion skulle göra honom ”oren och ovär- dig”. Han tillhörde Jehovas Vittnen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.