Gå direkt till textinnehållet
Brilyn Hollyhand talar framför mikrofon i ett bokfyllt rum

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Brilyn Hollyhand, 20, var vän med mördade debattören Charlie Kirk och har jobbat som rådgivare i ungdomsfrågor till Donald Trump. Foto: SVT

”Polfluencers” vill göra unga följare till väljare i mellanårsvalet

Publicerad

Hätska debatter och medvetet provocerande åsikter delas digitalt i jakten på viral uppmärksamhet. Samtidigt blir polariseringen mellan vänster och höger allt värre.

– Vi dödar varandra över det, säger den konservativa influeraren Brilyn Hollyhand.

På tisdag är det mellanårsval i USA och det parti som får majoritet i kongressen kan komma att påverka Donald Trumps makt. Men det är inte bara partikampanjerna som lockar väljare, utan också politiskt engagerade unga personer som har miljontals följare i sociala medier – så kallade polfluencers.

Polfluencers framväxt

I sociala medier växer ekokamrarna och debatter mellan höger- och vänsterdebattörer är ofta högljudda och fyllda med hård retorik och anklagelser.

Mellanårsval i USA 2026

Enligt flera influerare som SVT har träffat, ska detta ha eskalerat efter mordet på Charlie Kirk, i september 2025. Sedan dess har allt fler influerare skiftat sitt innehåll till att handla om politik. Samtidigt har tongångarna hårdnat mellan sidorna där de skuldbelägger varandra i diskussioner om politiskt våld, som tog fart efter mordet.

”Vänstern som driver på våldet”

Den 20-årige konservativa influeraren Brilyn Hollyhand, som var ungdomsordförande för Donald Trumps presidentvalskampanj 2024 och vän till Charlie Kirk, står hårt fast vid att det är vänsteraktivisterna som driver på våldet.

– Vi republikaner är ett parti som tror starkt på rätten att bära vapen, men det är inte vi som är ute och skapar dessa situationer. Vi går till kyrkan, vi samlar oss och organiserar, säger han.

Samtidigt hoppas han att sociala medier i framtiden kan bli en plats att ena människor snarare än att splittra, särskilt bland de unga som främst får sin information där än via traditionella mediekanaler.

Han berättar att polfluencers inspirerar de unga väljarna att ta sig till vallokalerna genom att informera dem om vad som står på spel.

– Om vi kan komma till en punkt där vi använder sociala medier för att informera, istället som ett vapen till att splittra, så är det en framgång i min bok.

Se mer i Polfluencers: Arvet efter Charlie Kirk

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mellanårsval i USA 2026

Mer i ämnet