Den historiska stormningen av kongressbyggnaden Kapitolium i Washington DC den 6 januari 2021. Arkivbild. Foto: TT

Polisman som dödade kvinna i Kapitolium frias

Uppdaterad
Publicerad

En utredning friar den polisman som sköt ihjäl en kvinna under stormningen av kongressbyggnaden Kapitolium i Washington DC den 6 januari.

Den 35-åriga kvinnan försökte med dussintals andra anhängare till dåvarande presidenten Donald Trump bryta upp en dörr till representanthusets kammare.

Polismannen sköt genom dörrglaset och träffade kvinnan i halsen. Hans arbetsgivare, den federala polismyndigheten US Capitol Police, anser att skjutningen var laglig och korrekt under omständigheterna.

Mottagit hot

I ett uttalande säger Capitol Police att polismannen potentiellt räddade kongressledamöter och deras personal från en stor skara upprorsmakare med ”allvarlig skada och möjlig död” som följd.

Trumpsupportrar har strävat efter att göra kvinnan till en martyr. Ex-presidenten har kallat händelsen för mord.

Sedan skjutningen har polismannen och hans familj tagit emot trovärdiga och detaljerade hot, enligt Capitol Police.

Fem miste livet

Trump uppmuntrade kort före stormningen sina anhängare att stoppa kongressen från att formellt bekräfta rivalen Joe Bidens seger i presidentvalet i november.

Nästan 600 personer hörsammade hans uppmaning . Fem människor, varav en polis, miste livet i samband med attacken mot Kapitolium. Över 500 personer har gripits för delaktighet vid stormningen. Hittills är endast ett fåtal fällda.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.