Premiär för världens billigaste bil

Uppdaterad
Publicerad

I dag presenterade indiska Tata Motors sin omtalade folkbil, kallad världens billigaste bil. Den kommer att kosta motsvarande 16.000 kr. Målgruppen är Indiens snabbt växande medelklass.

Bilen har fyra dörrar och en liten motor, placerad baktill, med en volym på drygt 600 kubikcentimeter som utvecklar 33 hästkrafter.

Ambitionen har varit att tillverka en bil utformad för att klara alla säker- hetsstandarder och utsläppsregler. Amerikanska medier har jämfört Tata med Henry Ford, mannen som lanserade den första folkbilen, T-Forden.

Tata tillbakavisar den kritik som har framförts om att Nano kommer att bidra till utsläppen och nedsmutsningen.

Ambitionen har varit att tillverka ett ”säkert, billigt transportmedel för alla väder – en folkbil, utformad för att klara alla säkerhetsstandarder och utsläppsregler och tillgänglig för alla.”

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.