En vägg har kollapsat i delstaten Oaxaca i södra Mexico. Foto: TT

Oaxaca i Mexiko hårt drabbat av jordbävning – se förödelsen här

Uppdaterad
Publicerad

Strax innan midnatt på torsdagen skakades Mexiko av en kraftig jordbävning som mätte 8,2 på Richterskalan. Under natten har flera kraftiga efterskalv följt. Hittills har minst 32 personer dött. Ett av de värst drabbade områdena är Oaxaca i södra Mexiko.

Enligt guvernören Alejandro Murat har minst 23 människor dödats i Oaxaca, skriver Reuters. 17 av dödsfallen inträffade i staden Juchitán där fler stora byggnader har rasat samman.

Bland annat har delar av rådhuset, ett hotell, en bar och många andra byggnader förvandlats till grushögar.

Se video på förödelsen ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.