I tisdags greps fem personer misstänkta för grov korruption eller medhjälp till grov korruption i en stor polisinsats i den norska huvudstaden. Gripandena skedde vid flera koordinerade tillslag mot Nordeas norska huvudkontor och en rad privatadresser i Oslo.
Sedan dess har ytterligare tre personer gripits, varav två på torsdagsförmiddagen, rapporterar NRK.
Mellanhänder
Bland de misstänkta finns fyra personer som är anställda på Nordea. Det framgår inte vilka positioner de gripna har i banken.
Bakgrunden till härvan är en misstanke om att 150 miljoner norska kronor betalats ut i lån baserat på felaktig information.
Den norska tidningen VG rapporterade i tisdags att flera personer fått banklån med hjälp av mellanhänder, mot att de betalat flera hundra tusen kronor kontant.
Banken polisanmälde
Enligt uppgifter till tidningen ska en av mellanhänderna ha haft en kontakt inne på Nordea.
Nordea uppger att banken tidigare i år polisanmälde misstänkta felaktigheter som framkommit i en intern utredning.
Banken skriver i ett pressmeddelande att det rör sig om misstankar om att lån getts ut på falska grunder, att anställda har stängts av från sina tjänster samt att banken har ett nära samarbete med myndigheterna.