Googles styrelseordförande Eric Schmidt. Foto: Scanpix

Säljer Google-aktier för miljarder

Publicerad

Googles styrelseordförande Eric Schmidt säljer kring 42 procent av sitt innehav i bolaget.

Det motsvarar 3,2 miljoner A-aktier som i dag värderas till sammanlagt 2,5 miljarder dollar (drygt 16 miljarder kronor).

Försäljningen kommer att ske över regelbundna perioder under det kommande året för att dämpa marknadseffekterna och motverka eventuella misstankar om insideraffärer.

Schmidt avgick som Googles vd 2011. Han äger sammanlagt 7,6 miljoner A- och B-aktier och kontrollerar 2,3 procent av kapitalet och 8,2 procent av rösterna.

Google har valt att inte kommentera uppgifterna.

Schmidt skapade nyligen rubriker under en resa till Nordkorea. En resa vars tidpunkt beskrevs som ”illa vald” av det amerikanska utrikesdepartementet, då den ägde rum bara veckor efter en nordkoreansk raketuppskjutning som stred mot FN-sanktioner.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.