Foto: TT

Sipilä bildar regering med högerpopulister

Uppdaterad
Publicerad

Den finländske centerledaren Juha Sipilä kommer att bilda regering med högerpopulistiska Sannfinländarna och konservativa Samlingspartiet. Svenska folkpartiet i Finland oroar sig nu för svenska språkets ställning i landet.

Tillsammans får Centerpartier, Sannfinnländarna och Samlingspartiet 124 av riksdagens 200 mandat. På torsdagen börjar förhandlingarna om regeringsprogrammet.

För den socialdemokratiske ledaren Antti Rinne är beskedet en besvikelse: Han hade velat se SDP i regeringen. Även liberala Svenska folkpartiet kommer för första gången på länge att stå utanför regeringen. Både Rinne och SFP-ledaren Carl Haglund säger att de uppriktigt hoppas att den nya regeringen lyckas få fart på den finländska ekonomin, eftersom situationen i landet är synnerligen ansträngd.

”Finland får främlingsfientlig regering”

Det är första gången sedan 1979 som SFP inte sitter med i regeringen. Till Hufvudstadsbladet säger partiets ordförande Carl Hagberg att Finland nu får en konservativ, inåtvänd och främlingsfientlig regering:

– Sipilä valde aktivt att bilda en konservativ regering när han skulle ha kunnat bilda en liberal regering med SFP och De gröna som var valvinnare.

Orolig för svenskans ställning

Han är också orolig för svenskan ställning och påpekar att Finland har två nationella språk.

– De här partierna är de mest kritiska är det gäller svenskan. Det här är inget man kan glädjas över, säger han till Hufvudstadsbladet.

Den avgående regeringen var från början en bred koalition med sex partier, som så småningom blev fyra. Sipilä gjorde efter valsegern klart att han ville ha färre partier i regeringen och färre ministrar än i den avgående.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.