I sommar har det gått två år sedan Anders Behring Breivik gick i land på Utöya och dödade 69 personer där AUF samlats för sommarläger.
Sommarlägren som det norska regeringspartiets ungdomsförbund håller på Utöya är en tradition som sträcker sig långt tillbaka, men förra året blev det inget läger.
– Det var svårt att arrangera något ifjol men i år känner vi oss redo, säger ungdomsförbundets ordförande Eskil Pedersen till norska Dagbladet.
I år bryts traditionen. Istället för Utöya har ungdomsförbundet valt att hålla till vid Gulsruds lägerplats vid Tyrifjorden, sex mil från Oslo.
Lägret kommer att arrangeras första veckan i juli och AUF räknar med att ungefär 1.000 medlemmar kommer att delta – nästan dubbelt så många som 2011.
”Väcker tankar”
AUF-ordföranden Eskil Pedersen var en av dem som var med på ön 2011 när 69 personer dödades. Och han medger att årets läger kommer att väcka en hel del jobbiga minnen till liv.
– Självklart väcker det tankar att arrangera ett nytt sommarläger efter det vi upplevde 22 juli. Saknaden av dem som inte längre är här och minnet av det som skedde kommer att vara där. Allt vi gör för första gången efter 22 juli kommer att vara speciellt.
Stor energi kommer läggas på att få deltagarna att känna sig trygga.
– Vi kommer att ha stort fokus på trygghet och säkerhet med hälsopersonal och säkerhetspersonal på plats. Vi vill ha en låg tröskel för de som vill delta och anpassa lägret för medlemmarnas olika behov, säger Eskil Pedersen.