Självmordsbombaren, en ung pojke, kom till fots till bönestunden med över 200 människor i utkanterna av Peshawar.
Begravningen var för en kvinnlig släkting till en pashtunsk klanledare och talibanmotståndare i byn Adezai.
Blodiga tv-bilder
Sjukhuskällor uppger för AFP att minst 34 döda från dådet mot bönestunden kommit in. Minst 45 ska vara skadade. Tv-bilder visade blodiga scener med chockade överlevande som irrade runt och skadade som lastades in i lastbilar.
Ingen har tagit på sig dådet men talibanattacker mot byns invånare har utförts tidigare.
Bybon Hamyun Khan, medlem av den regeringstrogna milisen, skyllde på regeringen och polisen som inte ger byn tillräckligt skydd och efterlyste hjälp mot bombdåden.
Talibaner har utfört liknande dåd
Talibaner har utfört många liknande attacker i nordväst nära den afghanska gränsen, där USA-ledda Natostyrkor och den afghanska regeringen kämpar mot rebellerna.
Sprängdåden är också ett svar på USA:s drönarattacker i området, som Pentagon bedömer är ”världens farligaste”.
Dagen innan dog 25 personer i en självmordsattack på en bensinstation i Faisalabad, och i fredags dödades nio personer i ett bombdåd i Nowshera.
TT