Städer riskerar dränkas i Pakistan

Uppdaterad
Publicerad

Två stora städer i Pakistan hotades i dag av vattenmassor från den översvämmade Indusfloden.

I provinsen Sindh är situationen mycket allvarlig, då nu över sju miljoner människor har drivits på flykt undan vattenmassorna efter de kraftiga monsunregnen i slutet av juli.

Tätar hål

Ingenjörer kämpade med att täta det sex meter stora hålet i fördämningen i närheten av staden Thatta, sju mil öster om mångmiljonstaden Karachi. De 300.000 invånarna i Thatta har uppmanats av myndigheterna att lämna sina hem och en strid ström av utsatta har givit sig ut på vägarna.

Lokala myndigheter sade till nyhetsbyrån AFP att Belo, en av stadens förorter med ett invånarantal på 10.000, nu stod under vatten och att översvämningarna långsamt närmade sig Thatta.

Barriär

Även staden Shahdadkot i norra Sindh riskerade att sättas under vatten. Där hade myndigheterna byggt en flera kilometer lång barriär för att försökt hindra en hotande katastrof, allt medan vattennivån långsamt steg.

Översvämningskatastrofen i Pakistan är den allvarligaste i landets historia. Antalet döda på 1.600 personer tros öka dramatiskt när vattenmassorna så småningom sjunker undan då myndigheterna väntar sig hitta fler lik.

TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.