Delad bild. Vänster: porträtt av påven Franciskus på bord utomhus. Höger: kvinna i blå jacka ute.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
SVT:s latinamerikakorrespondent Tigran Feiler och fotograf Sara Murillo Cortes besöker påve Franciskus gamla kvarter i Buenos Aires. Foto: SVT

Starkt stöd hos de fattiga: SVT följer i påve Franciskus fotspår

Publicerad

I hemstaden Buenos Aires ses påve Franciskus som de fattigas försvarare.

Det var här, i arbetet med de mest marginaliserade i Argentina, som påvens roll som kyrklig ledare formades.

Prästen Lorenzo de Vedida berättar om stödet Jorge Mario Bergoglio, som han hette innan han blev påve, gav till människor i fattigdom.

– Till slut blev det som om vi fattiga blev den officiella kyrkan, säger han.

Påve Franciskus 1936-2025

Välsignade familjer i fallfärdiga hus

I en kåkstad i Buenos Aires träffar SVT Mirna Florentin, som betonar påve Franciskus arbete för att synliggöra fattigdom.

– Han gick in i de smalaste gränderna och de mest fallfärdiga husen för att välsigna familjerna, säger hon.

Nu hoppas de att Franciskus efterträdare fortsätter på samma bana.

– Vi har nu gjort så stora framsteg med hjälp av ”de fattigas försvarare”, säger Mirna Florentin.

Se reportaget från påve Franciskus gamla kvarter i Buenos Aires i spelaren ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Påve Franciskus 1936-2025

Mer i ämnet