Under natten till torsdagen blockerade demonstranter ingången till hamnen i Umm Qasr, den viktigaste hamnen för bland annat spannmål, söder om Basra. De blockerade också motorvägen mot huvudstaden Bagdad.
Hamnen i Umm Qasr har stängts på grund av oroligheterna.
Inrikesdepartementet i Irak beslutade under dagen om utegångsförbud i Basra, men drog sedan tillbaka det bara minuter innan det skulle träda i kraft.
Oroligheterna har krävt flera människors liv. I tisdags dödades sex personer, på onsdagen minst en. Demonstranterna är kritiska till dålig samhällsservice, bland annat att vattnet är så dåligt att tiotusentals människor blivit sjuka.
Flera gånger har polisen öppnat eld mot ilskna folkmassor i oljestaden Basra, där det bor över två miljoner människor.