Igår meddelade företaget att man också slutar tillverka sin surfplatta Touchpad. VD:n säger att utvecklingen är ett resultat av ”den hårda konkurrensen” inom affärsområdet surfplattor – som domineras av Apples Ipad.
Köpte Palm för 1,2 miljarder dollar
Det var bara ett år sedan som HP köpte upp Palm och dess operativsystem Webos för 1,2 miljarder dollar – just med avsikten att använda systemet i surfplattor.
Om man räknar in antalet sålda Ipads var Apple redan innan HP:s beslut världens största leverantör av mobila datorer, med 21,1 procent av marknaden jämfört med HP:s 15 procent, men totalt sett var HP störst på datorer i juni i år med 18 procent av marknaden.
90 procent av surfplattorna osålda
Tidigare i veckan meddelade den amerikanska affärskedjan Best Buy att mer än 90 procent av HP:s surfplattor låg osålda på lagret, samtidigt som Apple nätt och jämnt hinner tillverka surfplattor i takt med efterfrågan.
Den totala försäljningen av PC-datorer har minskat med 20 procent jämfört med samma tid förra året, och många analytiker är överens om att det är surfplattorna som resulterat i minskat antal sålda pc-datorer.
Satsar på mjukvara
Samtidigt meddelade HP att man lagt ett bud på det brittiska mjukvarubolaget Autonomy på 10,5 miljarder dollar – ett drag som i sammanhanget pekar på att HP riktar in sig på mjukvara snarare än hårdvara. Företaget har också sagt att man ämnar fortsätta utveckla och licensiera sitt OS för surfplattor och telefoner, Webos.
Nanok Bie
nanok.bie@svt.se
twitter: @nanok