Svenska företag hjälper medarbetarna lämna Japan

Uppdaterad
Publicerad

Med anledning av det förvärrade läget vid det japanska kärnkraftverket Fukushima avråder utrikesdepartementet från alla resor till Japan. Svenska företag som Ikea och Ericsson skickar hem personal.

Ikea erbjuder nu alla sina utländska medarbetare i Japan att lämna landet och resa till Hongkong tillsammans med sina familjer.

En av dem är Sofia Hamilton, som tillsammans med man och barn packar väskor i sin lägenhet i Yokohama.

-Vi hade redan bestämt oss för att ta bilen söderut när Ikea erbjöd att flyga oss till Hongkong. Vi bestämde oss för att acceptera bara för ett par timmar sedan, berättar maken Kristoffer Hamilton, som själv arbetar som frilansande fotograf.

Han tycker att myndigheternas signaler och uppmaningar hittills varit motsägelsefulla.

-De säger åk inte dit och var inte där och där, men samtidigt att det inte är någon panik att lämna om du redan är där. Jag vet inte vad det betyder, säger han till TT.

Uppskruvad stämning

Han tycker att stämningen bland familjens utländska bekanta i Tokyo ändå är onödigt uppskruvad.

-Samtidigt skiner solen genom fönstret, det finns varor i butiken och det mesta är som vanligt. Bland våra japanska vänner är det nästan ingen som åker. Kanske ut på landet till några vänner, men nästan ingen lämnar landet.

Vill inte lämna tjejen

Svenske Robin Björnberg och hans japanska flickvän stannar i Sendai, trots att staden ligger inom det område som Strålsäkerhetsmyndigheten uppmanar alla svenskar att evakuera.

-Vi stannar kvar. Läget är osäkert, men både av nyheterna här och av japanerna vi känner får vi intrycket att det kanske inte är så farligt som det framställs på andra ställen, säger han till TT och tillägger att paret inte anser sig ha något val:

-Min flickväns familj bor här och de har inte någon annanstans att ta vägen. Jag kan inte att lämna henne.

1.200 medarbetare

Ikea har 89 utländska medarbetare anställda i Japan. Samtliga Ikeas anställda i Tokyoområdet erbjuds att tillsammans med sina familjer resa till Kansai, 30 mil söder om Tokyo.

-1 200 medarbetare med familjer har fått erbjudandet, men det är väldigt individuellt hur de beslutar sig för att göra, säger Charlotte Lindgren, presschef för Ikeakoncernen.

Ericsson skickar hem personal

Ericsson har 890 anställda i Japan och verksamheten är i full gång.

-Vi har inte några skadade i vår organisation. Men vår verksamhet förändras i grunden av katastrofen. Vi fokuserar på att stötta våra kunder, mobiloperatörerna, så att deras tjänster fungerar, säger Tobias Gyhlénius, pressansvarig på Ericsson.

Därför har Ericsson också bestämt att all utländsk personal som inte är absolut nödvändig för verksamheten, inklusive deras familjer, tas hem till sina hemländer tillfälligt. Ericsson har omkring 65 utländska medarbetare i Japan.

-Omkring hälften av dem bedöms inte ha en absolut nödvändig roll i det arbete som nu pågår så de har eller kommer att lämna Japan för att tillfälligt bege sig till sina hemländer, säger Gyhlénius.

Ericsson lämnar ingen uppgift om hur många av de utländska anställda som är svenskar.

TT/Rapport

Fakta: Svenskar i Japan

Svenska UD har inga exakta uppgifter om hur många svenskar som befinner sig i Japan men har tillsammans med ambassaden där gjort uppskattningen att det som mest handlar om 2 000 personer.

Det är ingen skarp uppmaning att lämna landet men en uppmaning att se över sin situation. Det finns en risk att flygkapaciteten från Tokyo begränsas, så det kan finnas skäl att kolla möjligheterna att resa från andra orter.

Än så länge är det lugnt på flygplatserna i Japan och ingen svensk har kontaktat UD eller ambassaden för att få hjälp med att resa hem. Men UD följer utvecklingen noga.

UD uppmanar också alla svenskar inom en radie av 80 kilometer från kärnkraftverket Fukushima att lämna området. Sverige samråder hela tiden med de nordiska länderna och EU-länderna.

Sedan Naritaflygplatsen i Tokyo åter öppnat flyger SAS till och från den japanska huvudstaden, skriver flygbolaget i sin trafikinformation.

SAS tillåter, mot bakgrund av katastroferna i Japan, ombokning eller återbetalning av Tokyobiljetter, som annars inte går att ändra.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.