Svenskättad Titanic-överlevare död

Uppdaterad
Publicerad

Den troligen sista överlevande med personliga minnen från Titanics undergång 1912 har dött. Svenskättade Lillian Asplund som var fem år när ett isberg sänkte fartyget dog i lördags 99 år gammal.

Lillian Asplund, hennes mamma Selma och 2-årige lillebror Felix räddades av en besättningsman som såg till att de kom med i en livbåt. I en intervju många år senare berättade hon att någon lyfte ut henne genom ett fönster på första klass promenaddäck och ner i båten.

Pappa och tre bröder dog

När hon tittade tillbaka såg hon det sjunkande skeppet. Kvar ombord var pappa Carl, tvillingbrodern och två bröder till. Ingen av dem överlevde.

Mamman berättade i en intervju att hennes man Carl log mot henne och sade ”Fortsätt, vi går i en av de andra båtarna”.

– Vi gick upp på övre däck. Jag kunde se isberg runt omkring på stort avstånd, berättade hon för Worcester Telegram & Gazette.

– Det var kallt och de små tryckte sig tätt till varandra.

På väg hem från Sverige

Lillian och hennes familj var på väg hem till USA efter att ha bott några år på pappa Carls fädernegård i Småland, skriver nätsidan Encyclopedia Titanica. Hans far hade dött och de reste över till Sverige för att ta hand hans mor.

1912 skulle Carl och hans familj återvända till Worcester i Massachusetts där han arbetade på Spencer Wire Works. I ett brev till en syster berättade han att familjen såg fram mot hemresan. I Worcester bodde fler släktingar, tre mostrar och en faster till Lillian.

Kom hem utblottade

Bara Lillian, Felix och mamma Selma återsåg Worcester. De anlände utblottade, alla deras ägodelar försvann i djupet med Titanic. Invånarna i Worcester samlade in nästa 2.000 dollar, pengar som sattes i en fond och vars avkastning gick till familjen Asplunds försörjning.

Bortsett från någon enstaka intervju ville inte Lillian Asplund berättar om sitt livs stora katastrof.

Lillian var sekreterare på olika företag tills hon måste sluta för att ta hand om sin åldriga mamma till hennes död 1964. Då bodde de och brodern Felix i staden Shrewsbury sedan 13 år. Där dog också Felix 1983. Varken han eller systern gifte sig och fick barn.

Enligt nätencyklopedin Wikipedia finns två kända överlevande från Titanic kvar i livet. De är 94 och 95 år gamla och bor i England.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.