Terrorforskaren Hans Brun. Foto: TT

Terrorforskare: Tyder på någon typ av jihadistisk fraktion

Uppdaterad
Publicerad

Skjutningen på nattklubben i Istanbul kan mycket väl vara ett terrordåd.

Det menar terrorforskaren Hans Brun som ser likheter med attackerna i Paris och Orlando.

– Sammanhanget och tillvägagångssättet tycker jag tyder på någon typ av jihadistisk fraktion eller ensamvarg, säger han.

Minst 39 personer dog och tiotals skadades när en man gick till attack på en nattklubb i Istanbul strax efter att det nya året hade ringts in.

Terrorforskaren Hans Brun, verksam vid King's College i London och svenska Försvarshögskolan, menar att det finns flera våldsamma grupperingar i landet.

Nattklubbsattack i Istanbul

– Problemet med Turkiet är att det pågår flera olika kampanjer där man använder sig av våld som politiskt redskap. Dels har vi sedan lång tid tillbaka PKK som kämpar för en kurdisk stat, för det andra har Turkiet fått problem med jihadister, olika jihadistiska fraktioner och jihadistiska ensamvargar. Det ställer till med en hel del problem, inte minst med tanke på närheten till Irak och Syrien, säger han till SVT Nyheter.

Troligt terrordåd

Istanbuls guvernör Vasip Sahin har kallat dådet för en terrorattack. Hans Brun menar att det pekar i den riktningen.

– Det ligger väl lite grann i farans riktning att det rör sig om ett terrordåd, även om vi inte vet motiv och gärningsman än så länge. Jag tycker det är viktigt att betona att det mycket väl kan röra sig om andra saker, interna uppgörelser inom restaurangbranschen, det har förekommit på andra håll runt om i världen. Men som sagt sammanhanget och tillvägagångssättet tycker jag tyder på någon typ av jihadistisk fraktion eller ensamvarg.

Påminner om Orlando

Han ser likheter med andra terrordåd, bland annat attacken i Florida i somras då 49 personer sköts ihjäl på en nattklubb.

– Rent spontant tycker jag att det här påminner en hel del om attacken i Orlando där en ensamvarg attackerade nattklubbsbesökare efter midnatt. Vi har ju dessutom Parisattackerna också som har vissa likheter med det här, även om det var fler gärningsmän där. 

Brun menar att det är svårt att skydda sig mot terrordåd.

– Det är så gott som omöjligt att upprätthålla hundraprocentig säkerhet. Problemet med Turkiet är att det finns många potentiella måltavlor.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Nattklubbsattack i Istanbul

Mer i ämnet