Sogen Kato skulle ha fyllt 111 år men när gratulanterna stoppades utanför hans bostad i stadsdelen Adachi av barnbarnen som hävdade att ”han inte ville ha besök” blev de misstänksamma.
Släktingarna till den avlidne misstänks nu ha gjort sig skyldiga till ekonomiskt bedrägeri.
De sociala myndigheterna har förgäves sökt Sogen Kato under året. När de vid upprepade besök blev bortjagade av mannens släktingar vände de sig till polisen som i onsdags tog sig in i lägenheten.
Där upptäckte de den mumifierade kroppen, som tros vara Kato, liggande i sängen i pyjamas med en filt över sig.
Skulle bli en ”levande Buddha”
Sogen Katos släktingar säger till polisen att den gamle drog sig undan till sitt rum för 30 år sedan för att bli en ”levande Buddha”. Polisen misstänker att släktingarna sedan mannens död har lagt beslag på hans pensionspengar.
När Katos fru dog för sex år sedan betalade myndigheterna dessutom ut efterlevandepension på 9,5 miljoner yen motsvarande 800 000 svenska kronor till ett konto som någon nyligen tagit ut pengar från.
-Hans släktingar måste vetat att han varit död hela den här tiden och låtsats som ingenting. Det är riktigt kusligt, konstaterar Yutaka Muroi på de sociala myndigheterna i Tokyo.
Åsa Svennebäck