Tolv döda i trafikolycka i Indien
Minst tolv personer har omkommit efter att en lastbil kört in i en riksha i delstaten Jharkhand i östra Indien, enligt polisen.
Offren var på väg hem från en hinduisk festival när lastbilen rammade deras fordon på en motorväg. Lastbilschauffören smet från olycksplatsen och jagas av polis.
Över 150.000 människor omkommer varje år i trafikolyckor på vägarna i Indien. Orsaker som brukar pekas ut är dåliga vägar, fordon som inte underhålls och att förare kör oförsiktigt.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.