Tyfon knockar Filippinerna

Uppdaterad
Publicerad

Minst sju personer rapporteras ha dödats vid tyfonen Nesats framfart över Filippinerna på tisdagen. Huvudstaden Manila, med 12 miljoner invånare, var på tisdagen lamslagen.

Skolor och arbetsplatser har stängt, kollektivtrafik och börshandel är stoppad.

-Tyfonen är ovanligt vid i diameter, cirka 65 mil, och täcker större delen av Luzon, sade Graciano Yumul, ansvarig för Filippinernas meteorologiska myndigheter.

Barn bland de döda

Bland offren fanns tre barn som klämdes till döds när en byggnad rasade i en förort till huvudstaden Manila enligt landets civilförsvar. Det första dödsfallet rapporteras ha varit ett spädbarn som föll i en översvämmad flod.

Tyfonen drabbar i första hand ön Luzon, de massiva regnen uppges ha översvämmat stora delar av Manila.

TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.