Utegångsförbud övervägs i Bangkok

Publicerad

Efter en våldsam demonstrationshelg i Thailands huvudstad Bangkok överväger myndigheterna att utlysa undantagstillstånd.

– Vi är redo att använda förordningen om undantagstillstånd. . . Alla inblandade, bland dem polisen, militären och regeringen överväger denna möjlighet med stort allvar men har ännu inte tagit beslut, sade chefen för Nationella säkerhetsrådet, Paradorn Pattantabutr, efter ett möte med premiärminister Yingluck Shinawatra på måndagen.

Nio personer har hittills dödats under de massprotester som pågått i flera veckor och som syftar till att ”stänga” Bangkok, stjälpa premiärministerns regering och stoppa det nyval som utlysts till den 2 februari.

Förordningen om undantagstillstånd ger säkerhetsmyndigheter rätt att införa utegångsförbud, hålla misstänkta utan åtal, censurera medier och förbjuda politiska möten som samlar fler än fem personer.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.