Bara sex sekunder efter starten i Virginia i USA exploderade igår en raket i samband med uppskjutningen. NASA sände uppskjutningen live via sin hemsida och tusentals människor världen över såg färjan förvandlas till ett stort eldklot.
Enligt NASA var det en privatägd obemannad farkost som var på väg till rymdstationen ISS med två ton material och förnödenheter till de sex personer som förnärvarande befinner sig där.
Exploderade efter en minut och 13 sekunder
Det amerikanska rymdprogrammet har under årens lopp drabbats av flera allvarliga dödsolyckor. Den 28 januari 1986 sköts rymdfärjan Challenger iväg för sin tionde rymdfärd. Först såg uppskjutningen ut att gå enligt planerna, men efter en minut och 13 sekunder fylldes himlen ovanför Kennedy Space Center i Florida av vit rök.
Rymdfärjan hade exploderat och alla sju ombord omkom. Läraren Christa McAuliffe, som befann sig ombord, skulle blivit den första läraren i rymden, och många skolelever följde den direktsända uppskjutningen.
Olyckan tros ha berott på att en packning som skulle förhindra läckage av heta gaser, gått sänder på grund av kallt väder.Teknisk personal hade varnat för att packningen kanske inte skulle kylan, men NASA-ledningen valde att bortse från invändningarna.
Rymdfärjan klarade inte av att komma tillbaka till jorden
Sjutton år senare, den 1 februari 2003, havererade också rymdfärjan Columbia. Sju astronauter miste livet även den gång.
Columbia hann utföra 27 uppdrag men brann upp under återinträdet i jordens atmosfär på väg hem 16 dagar i rymden. Videoinspelningar har visat att Columbia förintades på omkring 63 kilometers höjd över delstaten Texas, och färjan hade då en hastghet på 5,6 kilomter i sekunden.
Olyckan berodde på att en bit av isoleringen på bränsletanken hade lossnat under uppskjutningen, och det hade skadat ena vingen.
Efter den olyckan började NASA filma rymdfärjorna efter uppskjutning och man började ta med sig verktyg för enklare reparationer.