Vattenpris för nytt toalettsystem

Uppdaterad
Publicerad

En kastlös flicka i Indien bönade och bad att få slippa tömma latriner med sina bara händer. Så föddes idén hos Bindeshwar Pathak till det toalettsystem som i dag belönas med årets Stockholm Water Prize.

Bindeshwar Pathak har sedan 1970-talet i Gandhis anda jobbat för att förbättra levnadsvillkoren för Indiens kastlösa.

I dag belönas han med Stockholm Water Prize för att ha uppfunnit en enkel komposttoalett som i dag finns i över en miljon indiska hem.

Används som gödsel

Toaletten har två brunnar. När den ena är full används den andra medan innehållet i den första förmultnar.

Ingen behöver ta i avföringen eftersom den spolas med en liten mängd vatten. Komposten används sedan som gödsel.

-Den underlättar också för kvinnor att gå på toa på ett värdigt och tryggt sätt. Förr fick det uträtta sina behov före soluppgången eller efter solnedgången, säger Bindeshwar Pathak till Rapport.

Linda Aziz

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.