Juniorityö tärkeää käsipallovalmentajalle

Uppdaterad
Publicerad

Näin kevään korvalla käsipallon Elitserienissä pelataan pudotusotteluita. Eskilstunalaisjoukkue Guifista suomalaisosaamista edustaa yksi joukkueen valmentajista, lapsena Ruotsiin muuttanut Jan Ekman.

Ruotsalaisella käsipallolla on pitkät perinteet. Historiatilastoista löytyy kuitenkin erikoinen fakta. Kaikkien aikojen eniten Ruotsin Elitserienin otteluita on pelannut suomalainen Jan Ekman.

Kaksi vuotta sitten pelaajauransa lopettanut Ekman ei ole hylännyt rakasta lajiaan.

– Mä pelasin käsipallomaalivahtina vielä kaksi vuotta sitten. Olin silloin 44 vuotta vanha. Olisi pitänyt itsekin ymmärtää lopettaa pari vuotta aikaisemmin. Siitä  nää valmennusjutut varmaan alkoi, Jan Ekman sanoo.

Ekman valmentaa Eskilstuna Guifin edustusjoukkuetta, ja hänen kontollaan on myös seuran juniorityön kehittäminen. Suurena osana kehitystyötä on käsipallolukiolaisten harjoitusten suunnittelu ja toteutus.

”Hauskinta mitä voi tehdä”

– Käsipalloa on mulla 40 tuntia viikossa, yleensä 60 tuntia. Mun mielestä se on kaikkein hauskinta mitä voi tehdä ja mä saan sitä tehdä, Ekman toteaa.

Peliurallaan kaksi Ruotsin mestaruutta voittanut ja liki 530 liigaottelua pelannut Ekman kertoo, että hänen seurassaan panostetaan jatkossakin omavaraisuuteen.

– Se on meidän seuran toive, että me saadaan omista riveistä uusia pelaajia. Suurin piirtein 75 prosenttia A-joukkueen pelaajista tulee omista riveistä. Se on meidän tavoite ja haluamme jatkaa sen työn parissa.

Ekmanin valmentama Guif pelaa huomenna keskiviikkona puolivälieräottelun Sävehofia vastaan veitsi kurkulla. Sävehof johtaa otteluvoitoissa 2-1 ja välieriin pääsee kolmella voitolla.

Fakta

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.