Debuten i Sverige var svår eftersom Uronen inte fick spela mycket, men efter ett tränarbyte fick han visa vad han går för och nu är ytterbacken en av de bästa i laget.
– När jag fick spela mer gick jag genast in i startelvan, vilket var kul. Under sensäsongen blev det fullt upp eftersom vi spelade så bra i Europa.
Som ordinarie i laget spelade Uronen 90 fulla minuter både i Allsvenskan och Europaligans gruppmatcher.
– Det var rätt tufft, men jag var ju ung. Jag fyllde 18 år den sommaren, så jag njöt fullt ut. Jag fick spela en hel del fantastiska matcher, även i A-landslaget.
Det hårda tempot hade dock ett högt pris, kroppen började säga ifrån och Uronen fick stå över nästan hela förra säsongen på grund av en knäskada.
– Jag vet fortfarande inte riktigt vad skadan berodde på och det borde inte ha tagit så lång tid att komma igen. Lyckligtvis är det över nu, knäet känns bra och jag kunde spela några matcher i slutet av förra året.
Det gav ny motivation som Jere Uronen lever på än.
– Det piggade upp, gjorde att jag orkade träna. Matcherna i Europaligan och A-landskampen gick bättre än jag någonsin hade kunnat tro. Det är roligt att vara frisk igen.
Uronens huvudmål för säsongen är att bli ordinarie i A-landslaget och Åbopojkens tankar går redan till höstens EM-kval.
– Varje match i landslaget är en stor ära. Visst är EM-kvalet viktigt, men det är även de tre föregående landskampsmatcherna. Vi har stora chanser och det blir fina matcher, avslutar Jere Uronen.