Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I videon berättar färjebolagen vad som ligger bakom de stigande biljettpriserna. Foto: SVT

Markant högre biljettpriser på Finlandsfärjor: ”Inget behov att dumpa priserna som förr”

Uppdaterad
Publicerad

Många har valt att åka kryssningsbåtar i sommar och rederierna bakom Finlandsfärjorna berättar nu att fartygen varit minst lika fulla som före pandemin. Trots den kraftiga ökningen av resenärer har biljettpriserna fortsatt att stiga och färjebolagen ger inget besked om prissänkningar.

Finlandsfärjorna tappade en stor del av sina passagerare under pandemiåren, men denna sommar har färjebolagen rapporterat stigande resultatsiffror.

– Denna sommar har vi återgått till normalsituationen, säger informationsdirektör Johanna Boijer-Svahnström på Viking Line.

Kalle Katajainen, kommersiell direktör på Tallink Silja, håller med: Även deras färjor har varit lika fulla om inte till och med något fullare än före pandemin.

Fulla färjor men färre avgångar

Både Tallink Silja och Viking Line påpekar dock att även om antalet resenärer per färja nu har återgått till gamla nivåer, är totalantalet passagerare något lägre eftersom rederierna idag har färre färjor att trafikera med.

Tallink Silja har ett fartyg kvar på Stockholm-Åbo-rutten efter att de hyrt ut ett fartyg till Nederländerna.

Viking Line har i sin tur trafikerat Stockholm-Helsingfors-rutten med endast en båt efter pandemin, bortsett den gångna sommarsäsongen. Nu har bolaget dock gått ut med att rutten nästa vår får en färja till ,när Viking Cinderella flyttas dit från Stockholm-Åland-rutten.

Högre priser trots stigande efterfrågan

Trots återhämtningen i antalet resenärer har biljettpriserna fortsatt stiga.

– Man kan nog säga att prisnivån har stigit markant, säger Kalle Katajainen.

– Prisnivån är kanske 15-20 procent högre nu jämfört med för fem år sedan, säger Johanna Boijer-Svahnström.

Båda bolagen är eniga om att den största anledningen är stigande kostnader vad gäller bland annat bränslepriser.

Samma trend syns även på rederierna Finnlines och Stena Line. Båda bolagen har fokus på frakt men transporterar även passagerare.

– Inflationen spelar ju in förstås, säger PR-chefen Stefan Elfström på Stena Line.

Ävem Finnlines säger att de haft mindre prisökningar på sina biljettpriser jämfört med fem år sedan, men påpekar att deras biljettpriser också påverkas av att de vanligtvis inkluderar bilplats och måltider.

Kryssningsfartygens juli 2023 i siffror

Viking Line

  • 750 000 passagerare och nästan 100 000 personbilar (alla fem färjor sammanlagt)

Tallink Silja

  • 798 000 passagerare och cirka 125 000 personbilar (alla sex trafikerande färjor)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.