Gener avgör hur mycket du saltar maten
En grupp amerikanska forskare har jämfört personers saltkonsumtion genom att jämföra varianter av en gen som kan göra oss känsliga för bitter smak. De personer som hade denna variant åt dubbelt så mycket salt som det rekommenderade dagliga intaget.
Forskarna utgick ifrån tidigare studier som har visat att personer med en av de vanligaste varianterna av en viss gen (TAS2R38) får en starkare ”bitterhetsupplevelse” av bitter mat. De är med andra ord bättre på att känna bitterhet. Det gör att dessa personer tenderar att undvika grönsaker med bittra inslag som exempelvis broccoli.
I en ny studie, som presenteras på ett årligt möte anordnat av American Heart Association, utgick forskarna från 407 personer som ingick i en studie om hjärt-kärlsjukdomar i den amerikanska delstaten Kentucky.
När de jämförde grupperna visade det sig att de som hade den ”bittra” genvarianten fick i sig nästan dubbelt så mycket salt som rekommenderat dagligt intag. För mycket salt har visat sig kunna öka risken för högt blodtryck som i sin tur kan leda till hjärtattack eller stroke.
– Det finns en del forskning som tyder på att de som upplever mat som bitter, också upplever den salta smaken starkare, och föredrar den. En annan teori är att man saltar sin mat mer än personer utan den här varianten, vilket leder till att man får i sig mer salt, säger Jennifer Smith vid University of Kentucky College of Nursing, och som är en av forskarna bakom studien.
Skräddarsydd mat
Med bättre förståelse för hur olika gener påverkar våra matupplevelser skulle man på sikt kunna ge rekommendationer som är skräddarsydda för varje patient, menar forskarna.
– Det är en intressant ingång. Det har visat sig vara svårt att hitta raka samband mellan personers gener och deras matvanor, och risk för hjärt-kärlsjukdomar. Men i det här sammanhanget är det enbart smak man tittar på, och de hittar ju faktiskt ett samband. Nu återstår det att göra kliniska tester för att få en bättre uppfattning om hur den här saltkonsumtionen kan påverka ens risker för olika typer av hjärt-kärlsjukdomar, säger Joep Perk, professor i hälsovetenskap vid Linnéuniversitetet.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.